Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Cinsel içerikli oyun oynayan kız çocuğuyla nasıl bir iletişim kurmalıyız?

2,421
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Cinsel içerikli oyun oynayan kız çocuğuyla nasıl bir iletişim kurmalıyız?

Toplumumuzda kız çocukların ve hatta kız ergenlerin cinsel içerikli konuşmaları, oyun deneyimleri, bunlarla ilgili merakları maalesef erkek çocuğa göre farklı değerlendirilir, farklı bir tepki ile karşılaşmaları ile de sonuçlanır. Oysaki kız çocuğun ilk cinsel merakları, ilk cinsel içerikli oyunları erkek çocuğunkinden bir fark oluşturmaz ve özellikle okul öncesi dönemde kız ve erkek çocuğun cinsel içerikli oyun oynama açısından birbirlerinden gerçekten farklı değillerdir. Fakat 3 - 4 yaşından itibaren, ki bu 5 yaşında tamamlanmalıdır, çocukları artık kendi cinsel kimliklerinin, cinsel organlarının karşı cins ile farklılıklarını anladığı ve bildiği bir dönemdir. Bu nedenle bu yaşa kadar olan zaman diliminde, kendi yakın çevrelerinde, anaokulunda, belki de kendi kardeşlerinde vücutlarını karşılıklı olarak çıplak şekilde görme deneyimini kazanmış olmaları, bir sonraki yaş dönemine bu sorularla girmemelerini sağlayacaktır. Bu anlamda bu yaş dönemine kadar bu merakların giderilmesi gerekir. 

Bir kız çocuk, tek bir erkek çocukla oynuyor veya sadece erkek çocuklarla oynuyor diye tepki vermek doğru değildir. 

"Erkek çocuklarla neden oynuyorsun, erkeklerle bir daha oynama, erkek çocuklar sana zarar verebilir, erkekler büyüyünce böyle yapar" gibi uyarı ve yasaklamalar, çocuğun karşı cinsiyetine, ailesindeki erkeklere ve yakın akrabalarına, hem de ileride kendi yakın çevresindeki erkek arkadaşlarına, flörtlerine ve eşine bile olumsuz bakmasına, kendini sürekli kontrol altında tutmasına ve temkinli olmasına sebep olacak bir altyapı oluşturacağı için uyarılarımızda cinsiyete çok fazla temas edecek uyarılardan kaçınmak gerekir. 

Çocukların birbirlerinin vücutlarına çıplak haldeyken çok fazla dokunmaları, bakmaları ve ellemeleri noktasında bunu genelleştirecekleri, yetişkinlere ve tanımadıkları insanlara da bu deneyimde bulundukları için izin verebilecekleri tehlikesi ihtimali ile tıpkı erkek çocuklara olduğu gibi, "cinsel bölgelerimiz bize özeldir, sadece anne babamız görebilir, istemediğimiz kimse dokunamaz, birisi dokunduğunda dokunulmasını istemediğimizi söylemeliyiz, bunun için de biz giysilerimizle, iç çamaşırlarımız ile dolaşırız, kimseye vücudumuzu, özellikle cinsel organlarımızı göstermeyiz, doğru olan davranış budur" şeklinde bir mesaj vermek yeterlidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat