Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Cinsel içerikli oyun oynayan erkek çocuğuyla nasıl bir iletişim kurmalıyız?

1,644
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Cinsel içerikli oyun oynayan erkek çocuğuyla nasıl bir iletişim kurmalıyız?

Cinsel içerikli oyun oynayan erkek çocuğunu, öncelikle cinsiyet olarak erkek olarak görmemek gerekir. Çünkü erkek olarak görerek tepkilerimizi ve bakış açımızı belirlersek, çocuğun cinsel içerikli davranışlarını maalesef aldığımız alt kültür, eğitim ve çevrenin etkisi dolayısıyla pekiştiren, çocuğun o davranışlarını artırmasına sebep olabilecek bir yapıya sokabiliriz. 

"Benim oğlum erkek adam olmuş, oğlum büyüyecek, büyüyünce evlenecek, karısı olacak, çok güçlü olacak, erkek adam olacak, benim oğlum ağlamaz, kız çocuklarla oynarken kız çocuklar hep ağlar, hep mızmızlık yapar ama benim oğlum öyle çocuklarla oynamaz, kız gibi oyunlar oynamaz, kız oyuncakları istemez" tarzındaki uyarılarımız erkek çocuğun hem erkek kimliğini zaten doğal olarak geliştirirken buna tepki göstermesine, hem de karşı cinsi, yani kız çocuğu küçümsemesine, ilişkilerinde eşit düzeyde arkadaş olarak bakmayıp, karşı cinsiyet olarak bakıp iletişim ve oyunlarını da buna göre yönlendirmesine ve zenginleştirmesine neden olur. 

Erkek çocuğun oyunlarında aynı kız çocuğunda olduğu gibi, "sen erkeksin, bunları yapma" demek, engellemek veya çocuğu bu anlamda güçlendirici tabirlerde bulunmak sakıncalıdır.

Erkek çocuklarda, özellikle ilkokul döneminin başladığı sıralarda kendi hemcinsleri ile birbirlerine cinsel organlarını göstermek, birbirlerinin cinsel organlarını birbirlerine sürtmek, evde bu tip konuşmalar varsa, birbirlerinin cinsel organlarının boyutları hakkında, sünnet olup olmama ile ilgili konuşmak, bu konuşmaları yaparken, birbirlerinin vücutlarına çok fazla temas etmek ve zarar vermek yönünde bir iletişime geçerlerse, tıpkı kız çocuklarında olduğu gibi, cinsel organların kişiye özel olduğu anlatılmalıdır.

Erkek çocuklara cinsel organın kapanması, saklanması gerektiği, iç çamaşırlarını bu amaçla kullandığımız, çünkü dışarıda açık olarak dolaşmanın mümkün olmadığı, dışarıdaki çevresel kirliliğe zaten maruz kalacağı, ama bazı şeylerimizin zaten özel olduğu, birçok şeyde olduğu gibi, cinsel organların da bunlardan biri olduğu mesajını vermek gereklidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat