Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Cinsel hastalıkların teşhisi için hangi testi yaptırmalıyım?

27,213
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Cinsel hastalıkların teşhisi için hangi testi yaptırmalıyım?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar sinsidir, korunmasız ilişkiyle kolay bulaşırlar. Fakat uzun süre belirti vermeyebilirler. Çoğu zaman bunları test yaptırmadan anlamak kolay değildir.

Sık rastlanan cinsel yolla bulaşan hastalıkları tanımak için her birinin farklı yöntemleri vardır. 

Örneğin, rahim ağzı kanserine sebep olan HPV virüsü için rahim ağzından veya siğilin kendisinden sürüntü veya parça örneği alınır. 

Gonore yani bel soğukluğu için, akıntı örneği alınır, frengi için kan alınır ve buradan hastalığın varlığı veya yokluğu araştırılır. Bu etkenlerin bazılarının özel olarak üreme ortamları vardır. Bu ortamlara etkenlerin ekilip büyümesi beklenir ve bu sayede hastalık teşhis edilir. Fakat bu ana kadar anlattığım yöntemler ile bu hastalıkları yakalama ihtimali oldukça zordur. Pozitiflik oranları çok düşüktür. Bu sebeple tıp dünyası, yıllar önce cinsel hastalıkların da artması nedeniyle  enfeksiyonları tespit etmek için yeni yöntemler arayışına girmişlerdir. 

Bununla ilgili en kayda değer gelişme, STD-10 ismi verilen test olmuştur. Bu test, Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Multipleks PCR olarak da geçer. Bu yöntem bulaşıcı hastalıkları en yüksek duyarlılıkta tespit eden test tekniğidir. Hastanın rahim ağzından veya penis ucundan alınacak tek bir sürüntü veya akıntı örneği ile cinsel yolla bulaşan 10 etken artı HPV virüsü saptanabilmektedir. Bu 10 etken arasında, sıklıkla enfeksiyona sebep olan Gonore (bel soğukluğu), frengi (sifiliz), chlamidya, üreplazma gibi etkenler vardır. HPV virüsünün de sadece var olup olmadığı değil, varsa hangi HPV tipi olduğu, aynı zamanda rahim ağzı kanseri açısından yüksek risk grubunda mı yoksa düşük risk grubunda mı olduğu da tespit edilmektedir.

Bu test aslında bir nevi cinsel yolla bulaşan hastalıklar check-up'ıdır. Çünkü bulaşma ihtimali en çok olan etkenleri klasik yöntemlerden çok daha yüksek doğruluk oranıyla saptamaktadır.  

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat