Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Cinsel enfeksiyonlar neden olur?

4,234
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Cinsel enfeksiyonlar neden olur?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, bu hastalıkların etkenleri olan virüs, bakteri ve parazitlerin cinsel yolla enfekte olan bir kişiden diğer kişiye aktarılması sonucu gelişir. Gebelik durumunda ise anneden bebeğe de bulaşma olabilir. 

Ağız, vajen ve makadi sıvılar ile kan, cinsel hastalıkların etkenlerini taşıyabilmekdir. Vücut sıvıları, bir kişiden diğerine bulaşması ya doğrudan doğruya ya da bulaştığı eşyaların birinden diğerine taşınması yolu ile enfeksiyon bulaştırabilirler.

Uyuşturucu kullananlarda HIV, Hepatit B ve C virüsleri enjektörlerin paylaşımı sonucu bulaşabilir ki bunlarda cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar sınıflandırması altındadır. Özetle cinsel hastalıklara neden olan enfeksiyonlar, vücut sıvılarının, cinsel ilişki sırasında partnerlerin karşılıklı olarak birbirlerine geçirmeleri ya da damar yoluyla hastalık etkenleri olan virüs, bakteri ya da parazitlerin kana geçirilmesi ile bulaşmaktadır. 

Cinsel hastalıklardan korunmak için, cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanılmalı, hijyen kurallarına dikkat edilerek başkalarının özel eşyaları kullanılmamalı ve uyuşturucu bağımlılarının enjektör paylaşımında bulunmaması gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat