Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Cinlerden korunmak nasıl dua etmeliyiz?

2,772
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Cinlerden korunmak nasıl dua etmeliyiz?

Cin görünmeyen varlık demektir. Örneğin anne karnında olan yani henüz çocuğa cenin denir. Başka bir örnek, yaprakları ve meyveleri ile üzeri örtüldüğü için gökyüzünün görünmediği bahçeye de cennet denir. Cenin ve cinnet de cin ile benzer bir kelimelerdir, aynı kökten gelirler.

Görünmeyen varlıklara genel olarak cin denir. Ancak bu dönem dönem bu farklı anlaşılmıştır. Kuran'a göre Allah'ın yeryüzünde var ettiği iki tür varlık vardır. Allah bu varlıkları kendine kul olarak, kendine ibadet etsin diye yaratmıştır. Bu iki varlık, insanlar ve cinlerdir. İnsan görünen, cin ise görünmeyen varlıkları ifade eder.

Görünmezlik yokluk anlamına gelmez. Mesela dönem dönem hastalıklara neden olan mikroplara da görünmeyen varlıklar olduğu için cin olarak bakılmıştır. Halbuki şimdi bunların yani mikropların ne olduğunu rahatlıkla görebiliyoruz. Cinler de görmediğimiz halde var olan varlıklardır. Cinlerin sorumlulukları vardır. Cinlerin mümini ve kafiri vardır. Ancak insan gözüne görünmezler. Dolayısıyla insanın da cin görmek için fıtratını zorlanmaması gerekir.

Bazı insanlar cin gördüklerini iddia eder. Ancak bu kişilerin gördükleri aslında kendine has bir görüntüdür. O görüntüyü sadece o kişi görebilir. Cinlerle uğraşan, onları gördüğünü iddia eden hatta cinlerle evlenen insanlar da vardır. Bu insanlara normal insanlara yaklaşılır gibi yaklaşılmaması ve temkinli olunması gerekir. Cinlerle uğraşmak yan etkisi son derece güçlü olan ilaçları kullanmak gibi görülebilir. Bu yüzden cinlerle uğraşmamak, onları görmeye ya da buna benzer başka şeyler yapmaya çalışmamak gerekir.

Cinlerden korunmanın en temel yolu cinleri de insanları da yaratan Allah'a sığınmaktır. Kişi bulaşmadığı sürece durduk yerde cin gelip bir insanı çarpmaz. Cinlerden uzak kalmanın en önemli yollarından biri ki bunu Hz. Muhammed de defaten belirtmiştir, temizlik ve hijyene özen göstermektir.

Bu varlıklardan uzaklaşmak için elbette dualar da edilebilir. Hz. Muhammed kendi başına ya da çevresindeki insanların başına buna benzer bir şey geldiğinde Muavvizeteyn Sureler denilen, Felak ve Nas surelerini okurdu. Bu iki sure insanın ruhi sıkıntıları ile ilgili her duruma karşı fayda sağlayabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat