Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Chia tohumu nedir?

12,470
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Chia tohumu nedir?

Chia tohumu Azteklerin ve Mayaların MÖ 3500'li yıllardan beri kullanmaya başladığı besin değeri yüksek bitkisel değeri fazla bir üründür. Adaçayı bitkisine benzeyen bir bitkinin tohumlarıdır. Meksika'da yetişir. 


Orta Amerika'da son derece fazla kullanılmaktadır. İspanyolların Latin Amerika'yı istilasından önce kullanılmaya başlanan bu tohum toplumda gücün simgesiydi. Maya dilinde de güç anlamına gelir. Aztek ve Mayaların beslenmesinde fasulye ve mercimek gibi ana bir yere sahipti. 

İstiladan sonra kendi besinlerini yaygınlaştırmak adına İspanyollar bu besini yok etmeye çalıştılar. Günümüzde bilim adamları beslenme ile ilgili araştırmaları arttırdıkça bu tohum tekrar hatırlandı ve kullanımı başladı. Bu tohumun içinde protein, lif, antioksidan, kalsiyum, Omega 3 vardır. Doymuş yağlardan da düşüktür. Özellikle Amerika ve Avrupa'da kullanımı fazladır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat