Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çevremizdekilerle konuşmak istemiyorsak nasıl bir tavır takınmalıyız?

21,905
kez izlendi
Puan: 4.61 / 5
Detaylı Açıklama

Çevremizdekilerle konuşmak istemiyorsak nasıl bir tavır takınmalıyız?

Beden dili anlamında bakıldığında iki temel unsur vardır. Eğer karşımızdaki kişiye ilgi duyuluyorsa, onu beğeniyorsak, saygı ve güven duyuyorsak onunla temas etmek için yaklaşma eğiliminde oluruz. Burada açık bir beden dili sergilenir ve hoşlandığımız kişiye doğru eğilir, temasa gireriz.

Ancak karşımızdaki kişiden hoşlanmıyorsak, ona inanmayıp veya ona güvenmiyorsak, saygı duymuyorsak teması kesmek adına araya mesafe koyarız. Geri çekilir ve bedenimiz başka tarafa doğru çeviririz. Bu yapılan hareket en temel göstergedir. Bu hareketi yaparken yan öğeler de yapılabilir. 

Bunların en başında ellerin ve kolların kapalı durması gelir. Bacaklar çapraz durur ve eller, göğüs üzerinde birleşir beden başka tarafa döner, gözler kaçırılabilir veya eller cebe sokulabilir. Ellerin tamamen ortadan kaldırılması beden dilinde, duygu ve düşünceleri temsil ettiğinden karşı tarafla hiçbir şekilde iletişim kurmak istememek demektir. Elleri karşımızdaki kişi cebine sokuyorsa bizimle iletişim kurmak istemediğini açıkça gösterir. 

Beden dilinde baş parmaklar olumlu bir ifade temsil eder. Her şeyin yolunda olduğunun veya yolunda gittiğinin işaretidir. Eğer bu parmaklar ortadan kaybolursa bir şeyler ters gidiyor demektir. Konuşurken eller cebe sokulduğunda baş parmaklar ile birlikte bütün eller ortadan kayboluyorsa bu noktada karşı taraf ile münasebet kurmak istenmediği mesajı verilir. 

Başka bir ifade şekli ise sadece baş parmakların dışarıda olduğu diğer parmakların cebe sokulduğu harekettir. Bu pozisyonda konuşan kişi karşı taraftan kendisini daha yukarıda gördüğü mesajını verir. Kendisi için her şey olumlu fakat karşı taraf ile herhangi bir şekilde iletişime geçmek istemediği, temas kurmak istemediği, araya mesafe koymak istediği mesajını verir. 

En son ifade şekli ise başparmakların sadece cebe sokulduğu harekettir. Kendimize güven duymayıp huzursuzsak bu güvensizlik başparmaklar ortadan kaybedilerek gösterilir. Bu hareket özellikle üst düzey yöneticilerin asla yapmaması gereken bir harekettir. Bu hareket yapılırsa karşı tarafa işlerin beklendiği gibi gitmediği ve kişinin içinde yaşamış olduğu huzursuzluk, güvensizliği gösterdiği mesajı verilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat