Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Cerrahi yöntemle sperm arama teknikleri nelerdir?

6,372
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Cerrahi yöntemle sperm arama teknikleri nelerdir?

Tüp bebek tedavisi sırasında, cerrahi yöntemle sperm arama teknikleri hastalığın sebebine bağlı olarak ikiye ayrılır; tıkanıklığa bağlı sebepler ve tıkanıklığa bağlı olmayan sebeplerde cerrahi yöntem değişmektedir. Epidimis seviyesinde bir tıkanıklık varsa, bunları küçük enjektörlerle, epideme direkt olarak girip buradan sperm elde edebilmektedir veya epidemi açarak, mikroskop altında epidemin kendi dokularından sperm elde edilebilir.

Kişide daha yukarı seviyede, testis seviyesinde bir tıkanıklık varsa, spermler testisten daha kalın enjektörlerle, aspirasyon yöntemi ile bulunur.

Tıkanıklık, epidemin daha ileri seviyesinde, testis düzeyinde ise, daha kalın enjektörlerle, TESA adı verilen yöntemle aspirasyon yapılır. 

Tıkanıklığa bağlı olmayan azospermi durumlarında cerrahi yöntem olarak micro TESE yöntemi kullanılır. MicroTESE yöntemi, hastanın testislerinden mikroskop altında sperm elde etme yöntemidir. 

Cerrahi yöntemlerde, en çok kullanılan yöntem Mikro TESE işlemidir. Bu yöntemle elde edilen spermler, tüp bebek tedavisinde kullanılır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat