Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çemberde merkez açı nedir?

1,549
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çemberde merkez açı nedir?

Açı kavramı geometride en çok kullanılan kavramların başında gelir. Açı kavramının tanımı çember üzerinden anlatılır. Şekilde açı kavramını ifade ederken öncelikle çemberden faydalanmamız gerekir. Açı çember yardımıyla hesaplanabilen bir kavramdır. 


AOB biçiminde gösterilen bir açının alfa açısı olarak ifade edildiğini bilmemiz gerekir. Alfa gösterilirken sanki bir çember yayı ifade edilir. Bunun nedeni tamamladığımızda tam bir çember oluşmasıdır. O noktası ise çemberin merkezini ifade eder. Önemli olan çemberin uzunluğu üzerinde 360 eşit parça alınmasıdır. 

Çember küçültüldüğünde parça uzunlukları birbirine yaklaşmakta, çember büyütüldüğünde ise parçalar birbirinden uzaklaşır ve açı kavramı değişmez. AOB açısına alfa dersek çemberin içinde kalan parçaları söylemiş oluruz. Eğer açı 40 ise, 360 parçadan 40'ının çemberde kaldığı ifade edilir. Şekli tamamlayıp AOB şeklinde ifade edersek, bu merkez açı olarak isimlendirilmekte, merkez açı gördüğü yay eşit olmaktadır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat