Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çektiğim fotoğrafları nasıl koruma altına alabilirim?

2,105
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çektiğim fotoğrafları nasıl koruma altına alabilirim?

Çekilen fotoğraflar ile ilgili eskiden uygulanan iki yöntem vardı. Bunlardan birincisi çektiğimiz fotoğrafın kendimize ait olduğunu bildirerek notere gidip tescil ettirmekti. 


İkinci yöntem, çektiğimiz fotoğrafı negatiften pozitife tab ettirerek kendimize mektup içerisinde zarf ile yollamaktı. Bu sayede çekim tarihi olarak PTT kaydı kabul edilirdi. Ancak bu husus tam bir ispatlayıcı niteliğe sahip olmadığı için şimdiki uygulama değişmiştir.

Dijital ortamda fotoğrafları koruma

Çektiğiniz fotoğrafları 5070 sayılı elektronik imza ile korunan zaman damgası ile tescil ettirmek daha sağlıklı bir yöntem olacaktır. 

Zaman damgası ve kendinize ait bir elektronik imza sayesinde fotoğraflarınız korunur. 

Dijital ortamda fotoğrafların korunması çok sağlıklı bir şekilde yapılamamaktadır. Fotoğraflar, yayınladıkları sitelerden çok kolay bir şekilde kopyalanıp çoğaltılabilir. Burada hak sahipliğini ispat etmek, kişinin kendi sitesinde fotoğrafın kendisine ait olduğunu belirtmesi yeterli değildir. Çekilen fotoğrafın aynı zamanda eser niteliğine de sahip olması gerekir. 

Fotoğraf, sahibinin hususiyetini taşıyan bir özellik ve niteliğe sahip ise ve kanundan bahsi geçen eser çeşitlerinden birine girecek nitelikteyse, o taktirde çekilen fotoğrafın eser niteliği bulunur ve tescil işlemi sonucunda hak sahibi olabilirsiniz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat