Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

CE işareti nedir?

2,036
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

CE işareti nedir?

Avrupa Birliği, şu anda 28 üye ülkeden oluşan, 500 milyondan fazla nüfusu olan siyasi ve ekonomik bir birliktir. Bu birlik içerisinde serbest dolaşımda bulunan birçok üründe CE harflerinden oluşan işareti görürüz. Bu işaret Fransızca Conformité Européenne yani Avrupa Birliği'ne uygunluk anlamına gelen kelimelerin baş harflerinden oluşur.

Bu işaret topluluk içinde satılan ürünlerin asgari sağlık, güvenlik, ve çevre koruma gereklerine göre denetlenerek, değerlendirilerek, uygun olduğunun beyan edildiğini gösterir. Dolayısıyla CE işareti taşıyan bu ürünler herhangi bir teknik engele takılmadan AB dahilinde serbest dolaşıma girebilir.

CE işareti aynı zamanda tüm üreticilerin, hesap verilebilir aynı kurallara uyumunu zorunlu kılarak adil rekabet koşullarını ifade eder. Bu koşullar yeni yaklaşım yönetmelikleri, ürün standartları ve rehber dokümanlarda belirtilmiştir.

Üreticilerimiz CE işaretini ürünlerine kendileri iliştirir. Hatta ürün risksiz ise uygunluk beyanını da kendisi yapabilir. Eğer ürün kapsamına girdiği yönetmelikler tarafından riskli olarak değerlendirilmiş ise üreticilerimiz onaylanmış kuruluşlardan hizmet almalıdırlar. Onaylanmış kuruluş ürünün kapsamı içinde bulunduğu yönetmeliğin uygunluk değerlendirme sürecinde üretim kontrol safhasında görev alıyorsa CE işaretinin yanına onaylanmış kuruluşun dört haneli kimlik numarası da iliştirilmelidir. 

Risk düzeyi ister düşük ister yüksek olsun, onaylanmış kuruluş görev alsın almasın CE işareti taşıyan bir ürün ilgili yönetmeliklerin temel gereklerine uymuyor ise, ürünlerin piyasadan toplatılması üreticilerimizin karşı karşıya kalabileceği cezai yaptırımlardan sadece bir tanesidir.   

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat