Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

CCD veya CMOS nedir?

55,433
kez izlendi
Puan: 4.77 / 5
Detaylı Açıklama

CCD veya CMOS nedir?

CCD ya da CMOS görüntüyü kaydetmek için kullandığımız elektronik görüntü algılama çipleridir. Yani görüntüyü dijital bir fotoğraf makinesinde elektronik sinyallere çeviren algılayıcılara biz CCD sensör ya da CMOS sensör yani algılayıcı diyoruz.

CCD mi, CMOS mu?

CCD ya da CMOS daha iyidir diye bir şey söylemek pek doğru olmaz. Çünkü ikisinin de iyi ve kötü modelleri var. Dolayısıyla bir makine alırken CMOS algılayıcı mı var CCD algılayıcı mı var diye tartışmak pek yerinde bir tartışma değildir.

Ancak bir dijital fotoğraf makinesi alırken, CCD ya da CMOS'un büyüklüğüne dikkat etmek lazım. Normalde ortalama 35 mm bir fotoğraf makinesinin görüntü algılama boyutu 24'e 36 mm'dir.

Ama dijital fotoğraf makinelerinde maliyeti düşürmek için 24'e 36'dan daha küçük görüntü algılayıcı sensörler var. Dolayısıyla bu da kullandığımız objektiflerin aynı mm'de kullanılamamasına yol açıyor ve lens çarpanı dediğimiz bir dezavantaj ortaya çıkarıyor.

Profesyonel makine alıyorsanız

Mesela lens çarpanı 1,5 olan bir makinede 100 mm bir objektif kullandığınızda çarpı 1,5 o objektif 150 mm yani daha dar açı gören bir objektif haline geliyor.

Profesyonel bir kullanıcıysanız tam boyut, yani 24'e 36 algılayabilen bir algılayıcı sensörü olan makineyi tercih etmek lazım ki satın aldığınız objektifleri birebir kullanabilin.

Yoksa amatör makinelerde CMOS boyutu küçük olacağı için bize çeşitli sorunlar yaratır, net alan derinliğimiz oldukça fazla olur, her taraf net görünür ki bu her zaman arzu ettiğimiz bir şey değildir. Temel olarak büyük sensör her zaman iyidir, ama aynı zamanda maliyeti de artıracaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat