Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çarpı işinde desen işlenmeye nasıl başlanır?

4,424
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çarpı işinde desen işlenmeye nasıl başlanır?

Çarpı işinde öncelikle üzerine motif işlenecek kumaş, merkez noktası işaretlendikten sonra  kasnağa gerilir. Ardından işlenecek motifin en ve boyuna ölçüleri sayılır. Unutmayın desenin merkezindeki kare kasnaktaki kumaşın işaretlenmiş olan merkezine gelmelidir. Bu yüzden örnek dikkatli sayılmalı ve buna göre işlenmeye başlanmalıdır. 


Mesela desenin eni 9 kare, boyu da kare olsun. Bu durumda çarpı işinin başlangıç noktası, kumaşın önceden işaretlenmiş olan tam ortasındaki karenin 5 kare solundaki karedir. Yukarıdan aşağıya ise ortadaki karenin üzerindeki 5. kare başlangıç olur. Bundan sonra desenin şekline göre işleme yapılır. 

Çarpı işinde desenler X formundadır. Çarpı formunu yakalamak için kumaş üzerindeki kareler üzerinde diagonal işleme yapılır. Yani mesela 9 ölçülük bir desen için iğne ve iplik aynı sıradaki 9 karenin içinden geçirilerek önce / şekli yaratılır. Sıranın sonuna gelindiğinde bu kez çarpı işaretinin diğer kısmı yapılır ve X şekli elde edilir. Sıralar buna göre devam edilerek desen oluşturulur. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat