Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Canlı doğa fotoğrafı nasıl çekilir?

16,544
kez izlendi
Puan: 4.67 / 5
Detaylı Açıklama

Canlı doğa fotoğrafı nasıl çekilir?

Doğa fotoğrafçılığı fotoğrafçılığın en yaygın dallarından biri. Doğa fotoğrafı çekimlerinde, öncelikle fotoğrafı çekilmek istenen canlılara dair önemli bilgilere sahip olmak gerekir.


Doğada yaşayan canlıların göç yollarını, rotalarını ve yaşam şekillerini bilmek canlı doğa fotoğrafçılığı açısından önem taşır. Örneğin kuş fotoğrafı çekimi gerçekleştirecek olursanız ve onların göç alanları, yolları, rotaları ve Türkiye'ye geliş gidiş vakitleri hakkında bilgiler edinmek isterseniz bununla ilgili birkaç sivil toplum örgütüne üye olup oradan da bilgi edinebilirsiniz. Bu örgütlere üye olan kuş severlerle belirli dönemlerde fotoğraf çekimi gerçekleştirebilirsiniz.

Fotoğraf makinelerinde anı yakalama ve çekim esnasında görüntü netliği sağlamak için tele lenslerin önemi büyüktür. Kuş çekimi için kullanılan fotoğraf makinesinde iyi bir teleobjektif kullanmak gerekir. Canlı doğa çekimleri uzun saatler sürebileceğinden çekimler için sabır göstermek gerekir.

Kamufle edilmiş bir kayığın içinde veya bir barakanın içinde gizlenerek belli bir bekleme süresinde kalma zorunluluğu olabilir ve bu sayede ortamdan geçen kuşlar net bir biçimde algılanıp fotoğraflanır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat