Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çanakkale Savaşı'nın toplumsal etkileri nelerdir?

2,193
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çanakkale Savaşı'nın toplumsal etkileri nelerdir?

Çanakkale Savaşı yaklaşık 500 bin kadar askerin hayatını kaybettiği bir savaştır. Bu nedenle Çanakkale Savaşı'nın gerek Osmanlı Devleti gerek İtilaf Devletleri açısından önemli sonuçları da olmuştur. 


Çanakkale Savaşı'nın etkilerine Osmanlı Devleti açısından bakarsak 250 bin insanın hayatını kaybettiğini görürüz. Bu insanların içerisinde Galatasaray Lisesi'ndeki eğitimini bırakıp gelenler de tıp eğitimini yarım bırakıp savaşanlar da vardı. Yetişmiş eğitimli insanlarımız Çanakkale Savaşı'nda şehit olmuştur. Bu da Osmanlı'nın geleceğinde elbette etkili olmuştur. 

Çanakkale Savaşı sırasında Türk tarafından 250 bin kişinin evine dönememesi demek toprağın boş kalması, çocukların babası kalması, eşlerin yalnız kalması demektir. Çanakkale Savaşı'nda Avustralya'dan bile insanlar Anzaklar gibi farklı milletlerden insanlar hayatını kaybetti. Günümüzde Anzaklar ve diğer milletler Çanakkale Savaşı'nda hayatını kaybeden atalarını dedelerini anmak için her yıl mart ayında Çanakkale'ye geliyorlar. Bu da Çanakkale Savaşı'nın toplumsal etkiler arasında sayılabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat