Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çanakkale Savaşı'nın sonuçları nelerdir?

6,569
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çanakkale Savaşı'nın sonuçları nelerdir?

Çanakkale Savaşı gerek Osmanlı gerekse de İtilaf Devletleri açısından çok büyük sonuçlar doğurmuştur. 

Çanakkale Savaşı sırasında dünyanın en büyük donanmalarından olan İngiltere ve Fransa boğazlardan geçemedi. İngiltere ve Fransa boğazlardan geçemeyince Rusya'ya askeri ve ekonomik yardım yapamadı. Zaten sıkıntı içerisinde olan Rusya, İngiltere ve Fransa'dan yardım gelmeyince iyice sıkıntıya düştü ve 1917 yılında Rusya'da Bolşevik Devrimi oldu. Çarlık Rusya yıkıldı yerine Sovyet Rusya kuruldu. 

Çanakkale Savaşı sonucunda İngiltere ve Fransa'nın dünyadaki saygınlığı sarsılmış oldu. Çanakkale Savaşı'nı Osmanlı Devleti kazanınca 1. Dünya Savaşı'nın süresi de uzamış oldu. Tarafsız olan Bulgaristan da Çanakkale Savaşı sonrasında İttifak Devletleri'nin arasına katıldı. Bulgaristan ittifak Devletleri'ne katılınca İttifak Devletleri arasında kara bağlantısı sağlanmış oldu. 

Çanakkale Savaşları'nda Atatürk'ün Conkbayırı, Seddülbahir, Arıburnu gibi cephelerde aldığı zaferler onun dünya tarafından da tanınmasına neden olmuştur ve bu ün ve tanınma da ileride milli mücadelenin önderi olmasında rol oynamıştır. Çanakkale Savaşı sırasında ilk kez gizli antlaşmalar da gündeme gelmiştir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat