Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çanakkale Savaşı'nda hangi cephelerde savaşılmıştır?

19,748
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çanakkale Savaşı'nda hangi cephelerde savaşılmıştır?

Çanakkale Savaşı'nda Osmanlı Devleti'nin savaştığı cepheleri deniz savaşları ve kara savaşları olmak üzere iki gruba ayırabiliriz. 

1915 yılının mart ayında İngiliz, Fransız donanmaları Çanakkale Boğazı'na saldırmışlardı. Hem denizden geçip İstanbul'u alarak Osmanlı Devleti'ni devre dışı bırakacaklar hem de Rusya'ya askeri yardımda bulunmak istiyorlardı. Deniz savaşları bir iki ay sürdü. 

Büyük donanmalar Çanakkale Boğazı'nı top yağmuruna tuttular. Bizim topçularımız tarafından da denize top yağmurları oldu. İngiltere ve Fransa martta başlayan top saldırısının başarısızlıkla sonuçlandığını gördü. Dünyanın en büyük donanmaları Çanakkale Boğazı'ndan geçemediler. Askerlerimizin mücadelesi Nusret Mayın Gemisi'nin son gece oprasyonu sayesinde denizden geçemeyen İngiliz ve Fransız orduları savaşı karaya taşıdılar. 

Bir iki ay süren deniz savaşlarından sonra karada çok çetin savaşlar oldu. Hem bizden hem İtilaf Devletleri'nden 500 bin asker hayatını kaybetti. Kara savaşlarında Çanakkale Boğazı'nın kuzey tarafına İngiltere ve Fransa çıkartma yaptı. Seddülbahir, Arıburnu, Kireçtepe, Conkbayırı gibi bölgelerde kara savaşları gerçekleşti.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat