Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çanakkale savaşı neden çıktı?

17,770
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çanakkale savaşı neden çıktı?

Çanakkale Savaşları 1915 yılında Fransa ve İngiltere'nin sömürgeleriyle birlikte Osmanlı Devleti'ne saldırmasıyla başlamıştır. 

İngiltere ve Fransa'nın Çanakkale'ye saldırmasının ardında yatan en önemli neden İngiltere ve Fransa'nın müttefikleri olan  Rusya'ya yardım götürme isteğidir. Rusya ekonomik yönden, askeri yönden ve silah yönünden zor duruma düşmüştü. İngiltere ve Fransa da Rusya'nın savaşta kalmasını sağlamak için ona silah ve askeri yardımda bulunmak istiyordu. Savaşın en önemli nedenlerinden biri buydu

Çanakkale'den geçerken İstanbul'u da alarak Osmanlı Devleti'ni saf dışı bırakmak da savaşın hedefleri arasındaydı. İngiltere ve Fransa Balkalarda yer alan Bulgaristan gibi bağımsız olan devletleri de savaşa çekmek istiyordu. Bu sebeplerle İngiltere ve Fransa Çanakkale'ye saldırdı ve tarihin en kanlı savaşlarından biri olan Çanakkale Savaşı böylece başlamış oldu.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat