Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çamaşır suyu kullanmak tehlikeli midir?

89,235
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çamaşır suyu kullanmak tehlikeli midir?

Hijyen sağlamak amacıyla evlerimizde, işyerlerimizde, restoranlarda ve diğer yaşam alanlarımızda sıklıkla kullandığımız çamaşır suyunun tehlikeli olup olmadığı konusunda pek çok insan endişeleniyor. Hatta sosyal medyada da konuyla ilgili birçok hatalı bilgi ile karşılaşılıyor.
 
Yasal izinler çerçevesinde üretilmiş bir çamaşır suyu ürünün üzerinde bulunan kullanma talimatlarına uygun biçimde kullanılıp muhafaza edildiğinde, yaşam alanlarımızda kullanıma yönelik güvenli bir üründür.
 
Çamaşır suyu içeriğindeki aktif madde olan hipoklorit, insan vücudunda hücrelerde de bulunur ve hipoklorit doğanın mikrop öldürücüsü olarak bilinir. Tıp alanında pek çok yerde dezenfeksiyon işlemleri için hipoklorit solüsyonları kullanılmaktadır.
 
Diğer yandan, klorürün keşfedilmesi ve suların merkezi olarak klorlanmasıyla halk sağlığı alanında önemli bir sıçrama yaşanmıştır. Böylece su mikroplardan arındırılmış ve bu sayede kitlesel hastalık ve ölümlerde ciddi bir azalma sağlanmıştır.
 
Dünya genelinde yıkanmak, duş almak ve banyo yapmak için kullandığımız şebeke suyunun arıtılmasında, yaklaşık 1ppm olarak ifade edebileceğimiz miktarda, yani düşük yoğunlukta hipoklorit kullanılır.
 
Keza, insanların güvenli bir şekilde yüzebilmesi için yüzme havuzlarında biraz daha yüksek yoğunlukta, 2 ya da 3 ppm'e kadar kullanılabilir. Örneğin yüzücüler, bu sporla aktif olarak ilgilenen kişiler havuz suyu yani sulandırılmış hipoklorit solüsyonunun içinde uzun saatler geçirmektedirler.
 
Hipoklorit solüsyonlar ameliyat öncesinde kullanıldığı gibi sağlıklı ciltte ya da el dezenfeksiyonu için bir kreminin formülasyonunda da kullanılabilir.
 
Hipoklorit, diş hastalıklarının tedavisinde de kullanılmaktadır. Örneğin dolgu uygulamalarında ve implant yerleştirme öncesinde kök kanal temizleyicisi olarak genelde sodyum hipoklorit kullanılmaktadır.
 
Sonuç olarak, birçok farklı ortamda, tıbbi müdahaleler sırasında hijyen sağlamak için uzmanlar tarafından güvenle kullanılan çamaşır suyunun, kullanma talimatlarına uygun olarak ve başka bir ürün ile karıştırılmadan kullanıldığında insan sağlığı açısından bir tehlikesi bulunmadığını, risk teşkil etmediğini söyleyebiliriz.
 
Ayrıca uyarmalıyız ki, diğer tüm temizlik malzemeleri gibi çamaşır suyu da çocukların erişebileceği yerlerden uzak tutulmalı ve içilebilir sıvılardan ayrı bir yerde saklanmalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat