Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çamaşır suyu kanser yapar mı?

35,540
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çamaşır suyu kanser yapar mı?

Hijyen sağlamak amacıyla evlerimizde hastanelerde ve gıda hazırlama ekipmanlarında sıklıkla kullandığımız çamaşır suyunun kansere sebep olup olmadığı noktasında pek çok insanın endişelerini birbirleriyle paylaştığını görüyoruz. Hatta sosyal medyada da konuyla ilgili birçok hatalı bilgi ile karşılaşıyoruz.

Ülkemizde üretilen veya satışta olan çamaşır sularının toksisite oranı oldukça düşük olduğundan, etiketlerinde yer alan kullanım talimatlara göre kullanıldığında son derece güvenlidir ve herhangi bir ağır hastalık veya kanser yapması mümkün değildir. 

Zaten ülkemizde satışa sunulan tüm deterjanlar, çamaşır suları, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının 'Deterjanlar ve Deterjanlarda Kullanılan Yüzey Aktif Maddeler Hakkında Tebliğ'i doğrultusunda piyasaya sürülmektedir.

Ayrıca Avrupa Komisyonu Sağlık ve Çevresel Riskler Bilimsel Komitesi (Scientific Committee on Health and Environmental Risks, SCHER) tarafından hazırlanan "Sodyum Hipoklorit Hakkında Risk Değerlendirmesi Raporu" gibi bilimsel araştırmalar ve Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (The International Agency for Research on Cancer, IARC) gibi yetkin bilimsel otoriteler de çamaşır suyunun kanser yapmadığını teyit etmektedir.

Yine de kanser konusundan bağımsız olarak, tüm diğer kimyasal maddelerde olduğu gibi çamaşır suyu kullanırken de uyulması gereken kurallar vardır. Tüm bu kurallar çamaşır suyu ürünlerinin etiketlerinde yer almaktadır. Bunlardan biri, çamaşır suyunun başka ürünlerle karıştırılmaması konusudur. Temizlik sırasında ve sonrasında ortamın düzenli olarak havalandırılması, astım ve benzeri hastalığı olan kişilerin maske kullanması ve çamaşır suyunun çocukların ulaşamayacağı yerde saklanması da uyulması gereken diğer önemli kurallardır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat