Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çalışan hamileler doğum izni için hangi kurumlara başvurmalı?

17,904
kez izlendi
Puan: 4.24 / 5
Detaylı Açıklama

Çalışan hamileler doğum izni için hangi kurumlara başvurmalı?

Çalışan anne adayı hamile olduğuna dair belgeyi aldıktan sonra bu belgeyi işyerinin muhasebe bölümüne verip gerekli kurumlara iletilmesini sağlayabilir. Hamilenin bu tür işlerle uğraşmasına gerek yoktur. 

Anne adayları hamile olduklarına dair belgeyi devlet hastanelerinin jinekoloji bölümlerinden alabilir. Aldığı belgeyi bağlı olduğu sigorta kurumuna ulaştırır. Bu belgeyi aynı zamanda bağlı olduğu işyerindeki muhasebe bölümüne de vermek zorundadır. Anne adayı sigorta kurumuna ya da bağlı olduğu diğer kurumlara da hamile olduğunu bildirerek doğum izninin ve diğer işlemlerin başlamasını sağlamalıdır.  

Hamilelikte riskli durumlar

Uzman hekimin, hamileliğin riski olduğuna karar vererek, anne adayının olması gereken süreden daha önce işi bırakması yönünde rapor hazırlaması halinde anne adayı 8 haftadan daha önce işini bırakması gerekebilir. Bu durumda, çalışan anne adayı ilgili belgeyi işyerine verdiği takdirde işveren bununla ilgili gerekli işlemleri yapmak zorundadır. 

Hamilelikte ücretsiz izin

Hamilelerin gebelik boyunca çalışmasının riskli olduğuna dair doktor raporunu işyerine verdikleri takdirde gebelik süresi boyuna ücretsiz izne ayrılma hakları da bulunmaktadır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat