Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Burunda uçuk neden olur?

12,928
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Burunda uçuk neden olur?

Burunda olan uçuklardan sorumlu olan herpes virüs denen viral bir enfeksiyondur. Burunda oluşan uçuklar çoğunlukla tip 1 denen uçuk virüsü ile ortaya çıkar. Bu virüs bir kere vücuda yerleşince ömür boyu vücutta kalır ve zaman zaman atak yapar. Burunda olan uçuk enfeksiyonlarının iki cinsi vardır. Birincil ve ikincil uçuk enfeksiyonu olarak ikiye ayrılır. 


Birincil enfeksiyon daha çok 6 aylık-3 yaş arasındaki çocuklarda karşımıza çıkar. Bu daha çok aile bireylerinden bulaşır. Bulaştıktan sonra asemptomatik dediğimiz klinik bir enfeksiyon yapmadan doğrudan çocuğa bulaşır. Bu uçukların çok az bir kısmı ağrılı, geniş alanlara yayılan ülsere dönebilir. 

İkincil enfeksiyonlar ise çoğunlukla yetişkinlerde karşımıza çıkar. Bu uçuk ayda bir tekrarlayabilir. Senede bir de karşımıza çıkabilir. Burunda kızarıklık ve kaşıntı ile başlayıp su kabarcıkları şeklinde devam eder. Bu da bir hafta 10 gün içinde iz bırakmadan geçer.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat