Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Burnu tuzlu su ile temizlerken nelere dikkat edelim?

30,568
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Burnu tuzlu su ile temizlerken nelere dikkat edelim?

Burnumuzu evde kendimiz yıkıyorsak bazı dikkat etmemiz gereken hususlar vardır. Normal tuzlu su hazırlandıktan sonra genzimize kadar çekip çok basınç yapmadan sümkürmek yeterli olur. Temizlemek için herhangi bir cihaz uygulanıyorsa mesela okyanus suyu spreyleri, burun yıkama sistemleri ve benzerleri gibi bunlarda da dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. 

Burun yıkama sistemlerinden plastik kutuda satılan yıkama sistemleri kullanılıyorsa şişenin içeriği normalde burnun bir deliğinden sıkılıp diğer deliğinden veya ağızdan çıkarılmalıdır. Özellikle lavabonun önüne geçilip tuzlu su kendi şişesinde gösterilen yere kadar doldurulup, ağız açılarak baş yan çevrilir, ağız açılarak bir taraftan burun deliğine dayayarak yer çekiminin etkisi ile az miktarda basınç uygulanarak yapılmalıdır. Bu şekilde plastik şişeye uygulanan kuvvet azalacaktır ve burundan gönderilen suyun basıncı azalacaktır.

Eğer burun yıkama sistemleri ile burnun içine tuzlu su gönderiliyorsa kulakta ağrı oluyorsa, işlem derhal sonlandırılmalıdır. Basınçlandırılmış okyanus suyu spreyleri kullanılıyorsa bunun genzimize gelmesi çok önemlidir. Bunun sebebi kafa öne eğilerek lavabo önünde yapılıyorsa geniz bölgesine kadar suyun gelmesi burun içerisindeki birçok alanı temizlemesini sağlar. 

Küçük çocuklarda hem burun yıkama sistemi hemde okyanus suyu bazen sıkıntılı olabilir. Özellikle 6 yaş altındaki çocuklara düşük basınçlı spreyler kullanılabilir. 2 yaşın altında ise bazen sprey bile kullanılmayabilir. Bunun yerine pratik burun damlaları kullanılabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat