Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Burnu tuzlu su ile temizlemenin zararları var mı?

69,696
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Burnu tuzlu su ile temizlemenin zararları var mı?

Burnumuzun içerisine eğer hipertonik dediğimiz tuz oranı fazla olan sular sıkılırsa mukozada tahrişe neden olabilir. Özellikle tuzun burun içerisinde mukoza ödemini azalttığı görülmüştür ama bunu abartılı bir şekilde yüksek tuzlu su ile yaparsak tam tersine burnun içerisindeki mukozalar tahriş olabilir.

Burnun içerisine uygulanan ve evde hazırlayabileceğimiz bir formül olan,  1 su bardağı suya 1 çay kaşığı tuz konulabilir. Bazen hastalara 1,5 çay kaşığı da tuz önerilir ancak daha fazla miktarda ve çok yüksek oranda tuz içeren suları burna sıkmak burun içerisinde tahrişe neden olur.

Burun içerisine tuzlu su uygularken burun yıkama sistemlerini burna dayayıp çok yüksek basınçta sıkılırsa sadece burunda değil kulakta da çeşitli yan etkiler ortaya çıkar. Bunun sebebi kulağı havalandıran boru genize açılan östaki tüpüdür. Ağız kapalı şekilde ve şişe dik tutularak, yüksek kuvvet uygulanarak sıkılırsa su karşı burun deliğine giremezse östaki tüpünden kulak zarına doğru yönelebilir ve kulak zarında travmaya neden olabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat