Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Buğday nasıl bir tahıldır?

1,040
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Buğday nasıl bir tahıldır?

Buğday, insanların ilk evcilleştirdiği bitkiler arasında yer alır. Hala da en çok üretilen ve en çok tüketilen başlıca besin kaynaklarından biridir. Birçenekgillerden bir bitki olan yabani buğday şimdi tarımı yapılan buğday türlerinden farklıydı. Taneleri ve başakları şimdiki buğdaylara göre çok daha büyüktü.

Buğday türleri
Yapılan arkeolojik araştırmalar ve kimyasal analizler insanların buğdayı günümüzden 8000-10.000 yıl önce evcilleştirdiğini gösteriyor. O günden bugüne kadar geçen sürede uygulanan seçici yetiştirme teknikleri sayesinde buğday bugünkü halini aldı. Günümüzde dünya genelinde buğdayın 400'ün üzerinde cinsi ve bunlardan gelme 4500'ün üzerinde farklı türü var.

Buğdayın içeriği
Buğday, protein, karbonhidrat, vitamin ve mineraller bakımından son derece zengin bir besin kaynağıdır. Buğday herkesin bildiği gibi ekmeğin hammaddesidir. Buğdayın yüzde 3-4'ünü kabuk kısmı oluşturur. Geri kalan yüzde 92'lik kısmı ise meyve kısmıdır. Bunun içinde endosperm adı verilen, bir sonraki ürünün ortaya çıkmasını sağlayan bir yapı vardır. Buğday ekim zamanı, olgunlaşma zamanı ve kullanım alanlarına göre sınıflandırılır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat