Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Buderus kaskad sistemlerin avantajları nelerdir?

17,414
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Buderus kaskad sistemlerin avantajları nelerdir?

Burada karşılaştırma, istenilen ısıtma kapasitesinin tek bir yer tipi kazan ile sağlanması ya da duvar tipi kaskad sistem ile sağlanması arasında yapılabilir.

Duvar tipi kazanlar daha düşük ağırlığa sahip olduklarından kazan dairesinde ilave yapısal değişiklik gerektirmezler. Yer tipi kazanların ağırlığı bazı durumlarda döşemenin taşıyabileceğinden fazla olabilmektedir.

Yer tipi kazanlar kapı genişliklerine uymayabilir. Fakat duvar tipi kazanlar yaklaşık 50cm genişlikleri ile kolaylıkla taşınabilirler. Tek bir kazana göre daha az yer kaplar ve duvara asılabilirler.

Kaskad sistemler küçük alanlarda büyük kapasiteler sunar. Örneğin 1 m2 alanda 400kW kapasite kurulabilir.

Düşük kapasiteli ve toplam kapasitenin bölünmüş olduğu sistemlerde baca çözümleri yüksek kapasiteli tekli çözümlerden daha az maliyetlidir. Baca yerleşimi problemi olan yüksek ısıtma kapasitesine ihtiyaç duyan binalarda hermetik baca uygulama imkanı ile çözüm sağlanır.

Kaskad sistemdeki kazanlardan biri arızalansa dahi diğer kazanlar çalışarak ısı ihtiyacını karşılar. Bu nedenle yedekleme ihtiyacı yoktur. Bakım ve arıza durumlarında bir kazan ayrılarak diğer kazanlar işletimde tutulabilir.

Yalnızca ihtiyaç olan kapasite üretilir. İhtiyaç olan kapasitenin çok düşük olması durumunda bile kaskad sistem buna uyum sağlar. Örn; 400kW topla kapasiteli 4 kazandan oluşan bir kaskad sistemin modülasyon aralığı 20 ile 400kW arasındadır. Bu sayede fazla yakıt tüketimi gerçekleşmez hatta tasarruf sağlanır.

Ayrıca yazın sadece belirli devrelerde ısıtma ihtiyacı olması durumunda yüksek modülasyon aralığı ciddi ölçüde fayda sağlar.

Düşük su hacmi ile durma kaybı ve ışınım kaybı yok denebilecek kadar azdır.

Duvar tipi kazanlar oldukça düşük ses değerlerine sahiptirler.

Yer tipi yüksek kapasiteli kazanlarda ilave emniyet tertibatları gereklidir. Tasarım ve montajları yapılırken teknik olarak uzman ve tecrübeli kişilere ihtiyaç vardır. Kurulum ve devreye alma için işçilik maliyeti duvar tipi kaskad sistemlerde daha düşüktür denilebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat