Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bronzlaşma nasıl gerçekleşir?

15,320
kez izlendi
Puan: 4.22 / 5
Detaylı Açıklama

Bronzlaşma nasıl gerçekleşir?

Bronzlaşma, ciltte bulunan pigment hücrelerinin güneş ışınlarına karşı gösterdiği reaksiyondur. Ultraviyole A ve Ultraviyole B ışınlarının cildimize temas etmesiyle cildimizde pigment üreten hücreler harekete geçer. Aynı zamanda cildimizdeki kan damarlarında genişleme olur. Güneşe çıktıktan birkaç saat sonra ilk gördüğümüz reaksiyon ciltte oluşan kızarıklıktır.

Eğer güneş altında fazla kalınmışsa, bu kızarıklıklar aşamalı olarak güneş yanığına dönüşür. Aşırı bir kızarma, su toplama ve soyulma oluşabilir. 

Vücut güneş ışınlarını almaya başladıktan 48 saat sonra pigment hücrelerinin pigment üretimi artar. Yavaş yavaş cilt renginde bir koyulaşma görülmeye başlar. Cildin koyu tonlara doğru renk değiştirmesine bronzlaşma denir.

Üst üste güneşe çıkılan günlerin sonunda ise herkesin kendi cilt tonuna göre az ya da fazla miktarda bronzlaşması mümkündür. Aşırı derecede beyaz tenli olan kızıl saçlı kişilerde, pigment hücreleri çok azdır. Bu sebeple bronzlaşma olmayabilir. Güneşte fazla kalmaları halinde güneş yanıklarına maruz kalmaları muhtemeldir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat