Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Boyun ağrısının sebepleri neler olabilir?

90,152
kez izlendi
Puan: 4.57 / 5
Detaylı Açıklama

Boyun ağrısının sebepleri neler olabilir?

Boyun ağrısının sebepleri başında boynun uygun olmayan şekilde zorlanması gelir. Genellikle ağrıların büyük bir çoğunluğu kas kökenlidir bunun dışında travmaya bağlı, bir fıtığa bağlı veya diğer başka hastalıkların yansıması olarak görülen ağrılar boyun bölgesinde de çok sık rastlanır.

Boyun ağrısı nedeniyle oluşan şikayetler

Boyun ağrılarına eşlik eden bazı semptomlar vardır. Bu semptomlara sinir baskısına bağlı bir kol ağrısı eşlik edebilir. Damarsal yapılardaki baskılardan dolayı baş dönmesi, bulantı, kulak çınlaması gibi şikayetler eşlik edebilir. Bunun yanında sinir köklerine baskı veya omuriliğe olabilecek baskıdan sonra hem el hemde ayaklarda karıncalanma, beceri kayıpları ve güçsüzlükler ortaya çıkabilir.

Boyun ağrısı nedenleri

Boyun ağrısının sebepleri arasında en sık rastlananlar kas tutulması, boyunda ağrıya duyarlı yapıların aşırı zorlanmasıdır. Bilinmesi gereken bir nokta vardır ki boyundaki bozulma şiddeti, ağrının şiddetine eşit değildir.

Bazı yaşlı hastalarda çok kötü bir omurga yapısı vardır ama kişide hissedilen bir ağrı olmayabilir veya hastaya çekilen filmde herhangi bir patalojik bulgu görülmeyip, kişide şiddetli ağrılar meydana gelmiştir. Semptomların şiddeti ile görüntüleme yöntemi herzaman birbirine paralel olmaz bundan dolayı iyi bir muayene, iyi bir değerlendirme boyun ağrılarında esastır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat