Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Boşluk duygusundan nasıl kurtulabilirim?

5,514
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Boşluk duygusundan nasıl kurtulabilirim?

Boşluk duygusu yaşayan birinin en sık düştüğü tuzak, boşluk duygusundan hemen kurtulmaya çalışmaktır. Boşluk duygusu yaşayan kişi kendisine uzaklaşmıştır. Tam olarak gerçekten ne istediğini, hissettiğini adlandırmakta güçlük çekiyordur ve ne istediğini somutlaştırmadan boşluk duygusundan kurtulması mümkün değildir. Bu nedenle boşluk duygusu için terapiye başvuran birine öncelikle şu söylenir: Boşluk duygusundan hemen kurtulmaya çalışma. Öncelikle bu duygunun olağan bir duygu olduğunu bil. Bu duygunun aynı zamanda ne olmadığını da bil. 

Boşluk duygusu bir akıl hastalığı, delilik, aklını kaybetmeye ya da çıldırmaya neden olacak bir sorun ya da zayıflık, iradesizlik, şımarıklık veya zeka problemi değildir. Bu bir ruhsal karmaşa halinin sonucudur. Öncelikle ne yaşandığının bilinmesi gerekir. Kişi kendine bu hakkı vermelidir. Boşluk duygusu ile kaygı, tedirginlik, korku görülebilir. Bunu hemen geçiştirmeye, savuşturmaya çalışsa da bu doğru değildir. Öncelikle bu hali anlamaya çalışmalı, soluklanmalıdır. 

Boşluk duygusunun ne olduğu ya da ne olmadığının bilinmesinin ardından kişinin bu duyguya biraz uzaktan bakması gerekir. Bir mesafe geliştirmelidir. Bu, hayatında sınırlarını kaybettiği tüm referanslara bir mesafedir. Biraz kendine odaklanmalı, soluklanmalıdır. Ardından gerçekten ne istediğine kafa yormalıdır. "Ben kimim" ve "ben kim değilim" sorularını kendine sormalı. Boşluk duygusunu toparlayabilecek şey kişinin kim olduğu ya da kim olmadığı ile tanışması, barışması ve bunu bütünleştirmesidir. Kim olduğunu, yeteneklerini, kapasitelerini öğrenmeli, nelerde iyi nelerde kötü olduğu ile barışmalıdır. Bu anlamda eksikleri, kusurları ve hataları ile de yüzleşmelidir. Artıları kadar bunları da öğrenmeli, kendine söyleyebilmelidir. 

Boşluk duygusu yaşayan kişiler sadece kendilerini değil, çevrelerini, köken ailesini, annesini, eşini de artı ve eksileri ile sorgulamalıdır. Hayat ne ve ne değildir, tekrar düşünmelidir. 

Tüm bunları bir bütün halinde incelemeye başladığında, kişide boşluk ve savrulma duygusunun azalmasını sağlar. Boşluk duygusu yaşayan kişinin ikilemleri, çelişkileri vardır. Bu ikilemler de kişiye bir maliyet getirir. Terapide kişiye bununla yüzleşmesi öğretilir. Hangi meselelerde ikilemleri ve çelişkilerinin olduğunu ve bunun maliyetleri sonucu ızdırabı, endişeyi, korkuyu yine kendisinin yaşadığını öğrenmesi gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat