Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Boşluk duygusu nedir?

3,556
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Boşluk duygusu nedir?

Boşluk duygusu, çelişkiler ile dolu, karmaşık bir histir. Rahatsız edicidir. Çoğu zaman boşluk duygusu yaşayan kişi ne hissettiğini adlandırmakta, tanımlamakta güçlük çeker. Çünkü boşluk duygusunun kökleri çok derinden gelir. Kişinin çok bilinç düzeyinde değildir, bilinçaltından gelir ve bu nedenle kişi tam olarak gerçekten ne hissettiğini bilemez. Üzerinde bir tedirginlik vardır. Hatta boşluk duygusu yaşayan kişiler bunu korkutucu bulurlar. Hep bir diken üstünde gibidirler. Bundan bir an önce kurtulmaya çalışırlar ve sanki boşlukta asılı kalmış gibi, sanki içi bomboş gibi hissettiklerini ifade ederler. 

Boşluk duygusu yaşayan kişi sanki boşlukta, havada asılı kalmış, sanki kendi ağırlığı yokmuş gibi hissedebilir. Boşluk duygusuna birtakım başka duygular da eşlik edebilir. Kendine yabancılık hissedebilir. Kendini veya kontrolünü kaybedecekmiş gibi hissedebilir. Aklını kaybetmekten, çıldırmaktan, delirmekten korktuğunu ifade eder. Tuhaf bulduğu, söze dökmekte güçlük çektiği, yabancı ve karmaşık bir hal içindedir. 

Boşluk duygusunda olan kişi, ruhsal bütünlüğü kaybetme, dağılma korkusu yaşayabilir. Bu da kişinin davranışlarına ket vurabilir. Bazen tam uçta, bir donukluk hissedebilir. Buna kayıtsız kalmaya çalışabilir. Buna, psikolojik felç hali denebilir. Bu kişiler sanki başka birinin hayatından bahsediyor gibi konuşabilir. Sanki başka birinin hissini, hayatını tanımlıyordur. Kendine, hayatına, duygularına yabancılaşmıştır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat