Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Boşluk duygusu insanı nasıl etkiler?

2,287
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Boşluk duygusu insanı nasıl etkiler?

Boşluk duygusu yaşayan kişi yaşadığı tedirginlik, kaygı, korku halini hemen savuşturmak ister. Bu, onu yalnız kalmamaya çalışma, ilişkilere muhtaç hissetme, yakın ilişkilerde sınırları kaybetme veya istikrarsız ilişkiler yaşama; uçlarda, ya hep ya hiç tarzında yaşamaya itebilir. İnsanları en ufak bir hatadan dolayı silebilir. Bu da kişiyi zaman içerisinde yalnızlaştırır. Hayattan alınan tatmin düşer, yaşam kalitesi bozulur. Kişinin gerçek yetenekleri, potansiyelleri ile mevcut hayatı örtüşmez hale gelir. Hayatı verimsizleşir, olmadığı birine dönüşür. Yakın ilişkilerde kişiliğinden çok büyük ödünler, tavizler verebilir. İlişkide bağımsızlığını, özgürlüğünü kaybedebilir. Mesafeyi belirleyemeyebilir. Bu, evlilik ilişkisine yansıyabilir, evlilik sorunları olabilir. Boşluk duygusu aynı zamanda kişinin mesleğinde dalgalanmalara da yol açabilir. 

Rahatlamak için, boşluk hissinden bir an önce kurtulmak için ölçüsüzce alkol, madde kullanımına yönlenebilir. Hayatında hep bir gelgitler, iniş çıkışlar, tutarsızlıklar olur, istikrarlı ilişkiler yaşayamaz hale gelir, iş hayatında dikiş tutturamayabilir. Bu anlamda sürekli iş değişikliği yapabilir. Zaman zaman çevresini, kimi zaman da sadece kendisini suçlayabilir veya savunma geliştirebilir. Hayatında temel olarak bir bütünlük olmamaya başlar. 

Boşluk duygusunun temeli geçmişe dayanır. Bazen köken ailesinde, annesi ile ilişkisinde anne figürü kimi zaman melek, kimi zaman da şeytan olur. Halbuki annesi ne melek ne de şeytandır. Annesinin hataları, kusurları, eksiklikleri kadar olumlu yönleri de vardır. Kişinin kendisinin de hataları, eksiklikleri, kusurları vardır. Kişinin karşısında, merhaba dediği insanların bir bütünlüğü vardır ancak kişi gitgide kendisine bir bütün haline bakamaz hale gelir. Hep uçlarda savrulur. Yakın ilişkilerde de ne senle ne sensiz durumları yaşayabilir. Bocalar, savrulur, hayatına gerçek bir yön vermekte zorlanır. Ne istediğini bilemez hale gelmesi ile birlikte hayattan aldığı tatmin de düşer. Kişi, içindeki boşluk hissini doldurmak için mülkiyet edinmeye soyunabilir. Güç, prestij, statü peşine düşebilir. Daha güçlü olursa, daha prestijli veya ünlü, popüler olursa içindeki o boşluk hissinin dolacağını zanneder. Ancak bu nafile bir uğraştır ve bir kısır döngüye girer. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat