Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Boşluk duygusu hangi sorunlarla birlikte görülebilir?

18,481
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Boşluk duygusu hangi sorunlarla birlikte görülebilir?

Boşluk duygusu öncelikli olarak, bazı kişilik özelliklerine sahip kişilerde daha fazla görülür. Bunlardan birisi borderline kişilik özellikleri denilen, sınırda birtakım kişilik özellikleri olan insanlardır. Boşluk duygusu, narsist kişilik özellikleri olanlarda da görülebilir. 

Boşluk duygusu ergenlikle kimlik bocalaması, kimlik krizi yaşandığı dönemlerde görülebilir. 

Alkol madde bağımlılığı olan kişilerde olabilir. 

Anksiyete bozukluğu olanlarda, ciddi anksiyete krizleri yaşayan kişilerde de boşluk duygusu daha fazla görülebilir. Keza panik bozukluk sorunu olan kişilerde de aynı şekildedir. 

Kimlik çözülmesi, kimlik bocalaması, kimlik dağılması gibi tanımlanmış birtakım sendromlar vardır. Bunlara disosyatif haller, disosiasyon bozukluğu gibi adlar verilir. Kimlikte, kişilikte bocalama, çözülme riskleri olan tablolardır. 

Bazen, adına klostrofobi adı verilen, kapalı alanlarda kalma korkusu yaşayan veya tam tersi, agorafobi, yani açık alanlarda kalma korkusu olan kişilerde de boşluk duygusu görülebilir. 

Boşluk duygusu aynı zamanda herhangi bir kronik psikolojik sorunu olmayan ancak bir geçiş döneminde olan kişilerde, yaşamsal kararlar verilen dönemlerde de görülebilir. Bunlar meslek seçimi, iş seçimi, eş seçimi gibi dönemlerdir. Hali hazırda, ilişkideki bir eşik de bunlardan biridir. Ayrılma ya da boşanma eşiğinde, aldatılma veya terk edilme dönemlerinde; yumurtanın kapıya dayandığı, kafayı kuma gömmenin işe yaramadığı, artık bir şeylere gerçek manada bakmanın gerektiği yüklenme zorlanma dönemlerinde de boşluk duygusu görülebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat