Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Boşanan kişi yeni bir ilişkiye başlarsa çocuğu ne tür tepkiler verebilir?

5,679
kez izlendi
Puan: 3.85 / 5
Detaylı Açıklama

Boşanan kişi yeni bir ilişkiye başlarsa çocuğu ne tür tepkiler verebilir?

Boşanmış ailelerde boşanma sonrası yeni bir evliliğin gerçekleşmesi bu aileye daha önce karşılaşılmamış bir dizi ilişki dahil eder. Bireyler de bu yeni ilişki biçimlerini öğrenmek ve uyum sağlamak zorunda kalır. Bu da en az 2 yıllık bir süreci gerektirir.

Boşanma sonrası velayeti alan ebeveynin tekrar evlenmesi çocuğun olumsuz tepki vermesine neden olabilir. Boşanma sonrası velayetin daha çok anneye verildiği düşünüldüğünde, boşanma sonrası yeniden evlilik özellikle annenin evlenmesi olarak karşımıza çıkar.

Üvey baba ile yaşanan sorunlar

Kız veya erkek çocuk yeni gelen ebevyenle (üvey baba) sorunlar yaşayabiliyor. Erkek çocuklar için bu sorunlar kız çocukların yaşadığı sorunlardan daha azdır. Çünkü erkek daha önce kaybetmiş olduğu bir rol modeli, bir baba figürünü yeniden kazanarark kendisi için destekleyici, yapılandırıcı ve gözetici bir babaya kavuşur. Kız çocuklar için yeni bir üvey babanın gelmesi, anneyle arasındaki yakın ilişkinin bozulacağı anlamına gelebilir. Bu yüzden kız çocuk üvey babayı tehdit olarak görebilir.

Çocukların olumsuz tepki vermemesi için üvey babanın yönlendirici ve disiplin sağlayıcı rolünden uzak durması gerekir. Üvey baba mümkün olduğu kadar annenin disiplinini destekleyici bir konumda kalmalı, kararları mümkün olduğu kadar anneye bırakmalı ve sağlıklı bir yetişkin-çocuk ilişkisi kurmalıdır.

Çocukta uyumsuzluk sorunu

Annenin yeniden evlenmesi, çocuğun sosyal yaşamında ve okul hayatında uyumsuzluk göstermesine yol açabilir. Kendisine zarar verecek veya aile içerisindeki huzuru bozacak tepkileri olabilir. Bunlar boşanma sonrası destekleyici bir terapi yöntemiyle normalleştirilmelidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat