Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Boş gebelik nedir?

35,184
kez izlendi
Puan: 2.33 / 5
Detaylı Açıklama

Boş gebelik nedir?

Anne ve baba yumurtalarının bir araya geldikten, zigotun ve embriyonun oluşup rahime yerleştikten sonra bu zigot, embriyo ikiye bölünür. Gebelik gerçek anlamda oluşmuş olur. Bir kısmı bebeği besleyen plasenta ve zarlarını koruyor, bir kısmı da bebek olarak gelişiyor. Eğer plasenta ve ekleri gelişir, bebek herhangi bir nedenle gelişmezse buna boş gebelik denir. 

Boş gebeliğin yalancı gebelikle karıştırılması mümkündür. Yalancı gebelikte kesinlikle gebelik diye bir şey yoktur ama burada gerçekten bir gebelik oluşmuş, herhangi bir sebeple sürdürülememiştir. En çok görülen neden bebekte genetik bir hastalık olmasıdır. Genellikle bu kromozomal hastalıklardır. Bir anlamda doğal seçim mekanizmasıdır. Hasta olan, yaşamla bağdaşmayacak olan embriyo yaşamını sürdüremez. Daha sonra bu gebelik sonlanır.

Bebek gelişmediğinde belirli bir süre sonra vücut onu atar. Yani eğer doğal seyrine bırakacak olursanız bu düşükle sonlanacaktır. Ancak bazen süreci kısaltmak ve aynı zamanda düşük sırasında olabilecek kanamayı azaltmak için kürtaj gerekebilir. Bazı ülkelerde ilaçla da bunun sonlandırılması mümkündür ama bizim ülkemizde bu ilaçlar, bu anlamda kullanılamaz. 

Bu yolla tedavi edilen boş gebelikler genellikle daha sonraki gebelikler açısından herhangi bir risk oluşturmaz. Eğer bu tekrarlayan bir durum olursa yani 2'den fazla düşük bu şekilde olursa daha sonra gebe kalma ve sağlıklı gebeliği yürütme şansı azalacaktır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat