Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Borç ödemek için kredi çekmek mantıklı mı?

2,891
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Borç ödemek için kredi çekmek mantıklı mı?

Borç ödemek için kredi çekmek mantıklı değildir. Çünkü borcu borçla kapatmak sizi borçlu olmaktan kurtarmaz.

Sermaya Piyasası Kurulu ve Dünya Bankası'nın 2012'de yaptığı araştırmaya göre Türkiye'de halkın yüzde 51'i, yani yarısı borcunu borçla kapatıyor. Gerçi çoğu kişi bunu çaresizlikten yapıyor ancak kredi çekmeden de borcu kapatmaya çalışmak gerekiyor.

Öncelikle aylık gelirinize göre ne kadar borç ödeyebileceğinizi hesaplayın. Örneğin, 1000 TL maaş alan bir insan bunun 250 TL'sini borç ya da kredi ödemek için kullanabilir. (Konut kredisi ödemeleri bunun dışında.) Eğer borçlarınız gelirinizin yüzde 40 ya da 50'sine ulaşmışsa burada önlem almanız gerekir.

Borç ödemek için neler yapılabilir? Öncelikle kredi aldığınız bankaya giderek kredinizin vadesini uzatabilirsiniz. Çünkü gelirinizin yarısını borca ayırmak sizi zor duruma düşürür, huzurunuzu ve sağlığınızı bozar.

Bu nedenle gidip borcunuzu daha uzun bir zamana yayarak ödemelerinizi azaltabilirsiniz. Eğer borçlarınız çok dağınık ise bir kredi çekip bunları toparlayabilir ve tek bir ödeme haline getirebilirsiniz. Bu çok tavsiye edilen bir yöntem değil elbette ama yine de en azından ödeme işlemleriniz kolaylaşır vakit kaybetmezsiniz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat