Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Boğulmuş fıtık nedir?

17,962
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Boğulmuş fıtık nedir?

Boğulmuş fıtıkta, öncelikle bir fıtık oluşması gerekir. Fıtık oluşması için karın duvarının ön, yan, üst veya alttaki sınırlarının dışına doğru bir delik olması, bu delikten de karın içi organlarının dışarı fırlaması gerekir. Bu delikler kasık bölgesindeki doğal açıklıklar veya göbek halkası gibi açıklıklardan oluşabildiği gibi sonradan oluşan boşluklardan da dışarı çıkış olabilir. 

Karın içi organların karın duvarı sınırlarını zorlayarak dışarı çıkması ve bu organların sıkışıp içeri girememesine boğulmuş fıtık adı verilir. Bu, ya karın içindeki yağ dokusunun dışarıya çıkması ve geriye dönmemesi şeklinde olabildiği gibi, karın içindeki bağırsağın dışarıya çıkıp orada sıkışması, beslenememesi ve karın içine tekrar dönememesi durumudur ki, boğulmuş fıtık acil cerrahi girişim gerektiren ciddi bir tablodur. 

Boğulmuş fıtıkta hasta, fıtık bölgesinde dışarıya çıkan şişliği, sertliği kendi eli ile içeri itemez. Bu şişlik bazen saatlerce orada durabilir ve ağrısı giderek artar. Bazen de o bölge kızarır, çizer, enfeksiyon bulguları dediğimiz bulgular eklenir. Yine bu ağrı nedeniyle hasta acilen doktora gider. Bu durum acil girişim gerektiren, hayatı tehdit eden tablolardan biridir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat