Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Boğulmuş fıtık ne tür sorunlara yol açabilir?

1,726
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Boğulmuş fıtık ne tür sorunlara yol açabilir?

Karın duvarındaki fıtıklarda boğulmuş tanımını kullandığımızda fıtık halkasından dışarıya bir şişliğin oluştuğunu görürüz. Buradaki şişliğin geriye ittirilememesi boğulmuş fıtık anlamına gelir. Yeni oluşan veya daha önce oluşmuş bir şişliğin içeri ittirelemesi durumu, o durumun artık boğulmuş fıtık tanımı almasına yol açar. Burada, fıtık kesesinin içinde olan, yani boğulan kısım karın duvarının bir yağ tabakası olabilir. Bu, oradaki boğulma ile beslenemeyerek daha sonra oradaki dokunun ölmesi, enfekte olması, orada bir nekroz bulgularının gelişmesine, bir apseye neden olabilir. Bu nedenle o bölgede kızarıklık, şiddetli ağrı ve ateş gibi belirtiler verir. Bu da acil girişim gerektiren bir tablodur. 

Boğulmuş fıtığın içine bağırsak parçası girdiyse, giren bağırsak tam tıkandıysa, kişide bağırsak düğümlenmesi adı verilen, sindirim sisteminin herhangi bir yerinin tam tıkanması sonucunu getirir. Bu da hastanın karnında şişlik, bulantı, kusma ve gaz veya gaita çıkaramama gibi belirtiler ile anlaşılabilir. Bu tabloda da mutlaka hastanın acil olarak ameliyata alınması gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat