Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Boğazda yanma neden olur?

32,326
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Boğazda yanma neden olur?

Boğazda yanma farklı nedenlerden meydana gelir. Üst solunum yollarının viral ve bakteriyel enfeksiyonları, alerjik rinit, farenjit ve reflü en sık görülen boğazda yanma nedenleridir. Özellikle kış aylarında salgınlara yol açan gribal enfeksiyonlarda boğazda yanma, halsizlik, ateş, kırgınlık ve bazen de öksürük görülür. 


Alerjik rinit ve bazen astım hastalarında görülen boğazda yanma daha çok toz ya da polen gibi alerjenle temas sonrası ortaya çıkar. Sigara, deterjan, parfüm gibi iritan madde ile temas sonucunda boğazda yanma oluşabilir. 

En sık görülen boğazda yanma nedenlerinden biri de reflüdür. Reflü şeklinde boğazda yanma ve ses kısıklığı sık görülür. Enfeksiyon dışında boğaz yanmasının en sık nedeni bu durumdur. Yanma hissi aşırı sıcak ya da sert bir şey yutulduğunda da oluşabilir. Fiziksel bir travma da boğazda yanmaya neden olabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat