Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Böbrek kanserleri robotik cerrahi ile nasıl tedavi edilir?

17,941
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Böbrek kanserleri robotik cerrahi ile nasıl tedavi edilir?

Böbrek kanserlerin tedavisi cerrahidir. Cerrahinin alternatifi herhangi bir tedavi seçeneği söz konusu değildir. Böbrek kanserlerinin standart tedavisinde böbrek, cerrahi yöntem ile tamamen alınır. Ancak son zamanlarda böbreğin içerisindeki tümörün yerleşimi veya tümörün boyutları göz önünde bulundurularak, sadece hastalıklı kısımlarının alınmasının bazı hastalarda böbreğin tamamının alınmasına eşdeğer hastalık kontrolü ve sağ kalım sağladığını öğrendik. Bu nedenle hastalar arasında seçim yaparak böbreği korumayı amaçlayan kanser cerrahisi giderek artan sıklıkla uygulanmaya başlandı. 

Her iki ameliyat için de böbreğe cerrahi olarak ulaşabilmek için insan vücudunun en ağrılı noktalarına bıçakla kesi yapmak gerekir. Bu ameliyatta iyileşme süreci oldukça  uzun, hasta için ağrılı, ailesi için de zahmetli  bir süreçtir. Ancak minimal invaziv cerrahi seçeneği olarak robotik cerrahi bu konuda önemli bir değişiklik sağladı, yeni bir çığır açtı. Robotik cerrahide laparoskopi prensipleri ile 4 ya da 5 post takılarak, buradan robotik enstümanlar aracılığı ile hem böbreğin tamamının alınması hem de böbreğin korunarak kanserli kısmın çıkartılması ameliyatının yapılması artık mümkün olabilmektedir. Hatta öyle bir ciddi fark söz konusudur ki, robotik cerrahi ile yapılan böbrek ameliyatlarından sonra kişi 6 saat sonra ayağa kalkabilir ve 24 saat sonra evine gidebilecek duruma gelir. Bununla birlikte bu hastaların sadece hareketlenmesi ve hastanede kalış süresi değil, ihtiyaç duydukları ilaç, ağrı kesici tedaviler konusunda da ciddi bir fark söz konusudur. Diğer taraftan, kanser kontrolü açısından ele aldığımızda, robotik cerrahi hem böbreğin tamamının alınması hem de böbreğin korunarak sadece kanserli kısımların çıkartılması ameliyatlarında kesinlikle açık cerrahiden daha üstün avantajlar sunmaktadır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat