Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Böbrek kanseri robotik cerrahi ile nasıl tedavi edilir?

18,367
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Böbrek kanseri robotik cerrahi ile nasıl tedavi edilir?

Böbrek kanserleri günümüzde yüzde 80 oranında rastlantısal olarak teşhis ediliyor. Bunların çoğu küçük çaplı tümörler. 

Günümüzde 3 - 4 cm'den daha küçük böbrek kanseri hücrelerinin vücutta yayılma oranı düşüktür. Geçerli olan yöntem, sadece kanserin çıkartılıp böbrek dokusunun korunması şeklindedir. Buna parsiyel nefrektomi adı veriliyor. 

Robotik cerrahi günümüzde parsiyel nefrektomi adı verilen böbrek dokusunun korunduğu ve sadece kanser hücresinin alındığı ameliyatlarda giderek artan sıklıkta kullanılıyor. Çünkü, robotik cerrahi için kullanılan konsolda üç boyutlu ve 12 misli büyütülmüş görüntü alma avantajı mevcut. Böylece cerrahlar tarafından içerideki yapı çok daha net ve iyi bir şekilde görüntülenebiliyor. Aynı zamanda böyle bir ameliyat sırasında böbreğin kan akımını durdurmak gerekiyor. Böbrek, dakikada 1 litre kanın girdiği ve yine 1 litre kanın aynı anda dışarı çıktığı bir yapı. Dolayısıyla böbrek arteri adı verilen besleyici damarın mandala benzer bir aletle tutulup, tümör 20 dakika içerisinde çıkarılıp tekrar böbrek dokusunu dikerek işlemi sonlandırmak gerekiyor. Burada hem tümörü temizlerken hem de dikişleri koyarken görüntü ve robotik aletlerin verdiği avantajla işlemi çok kısa sürede yapmak mümkün.

Günümüzde, tüm dünyada yapılan yayınlar gösteriyor ki, robotik cerrahi ile bu konuda alternatif yöntemlere oranla ciddi bir avantaj sağlanıyor. Kanama azalıyor, uygun vak'a seçildiğinde geride kanser dokusu hemen hemen hiç kalmıyor. Diğer yandan bir açık böbrek ameliyatının daha sonraki dönemde vücutta yaratacağı şekil bozukluğu hastalar için ciddi bir travma olabilirken, robotik cerrahi ile bu durum ortadan kalkmış oluyor. Çünkü robotik cerrahide kesiler çok küçük oluyor. Tümör de özel bir torba ile alındığından, ameliyat kozmetik olarak da avantaj sağlıyor. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat