Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Böbrek hastası çocuklarda nelere dikkat edilmeli?

1,169
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Böbrek hastası çocuklarda nelere dikkat edilmeli?

Böbrek hastalığına sahip bir çocuğumuz olduğu zaman dikkat etmeniz gereken en önemli nokta bu çocukların idrar yolu enfeksiyonlarını önlemektir. 


Erkek çocukların idrar yolu enfeksiyonlarına yakalanmaması için erken dönemde sünnet edilmesi gerekir. Hatta yeni doğan sünneti de olabilir. İdrar yolu enfeksiyonu geçiriyor ise bunun sebebi pipi ucu kaynaklı olmasıdır. İdrar yolu enfeksiyonu için yapacağımız testlerde "yanlış üremeler" de kesinlikle bizi şaşırtmamalıdır. 

Böbrek hastası çocuk erkekse ve çocukta üriner sistem problemleri var ise çocuğun zaman kaybetmeden sünnet ettirilmesi gerekir. Ayrıca çocukta her ateşli durumda, her rahatsızlıkta hangi çocuk doktoruna giderek gidelim çocuktaki böbrek hastalığının vurgulanması gerekir. Bu anlamda her muayenede mutlaka idrar tetkiki ve kültürü yaptırmak oldukça önemlidir. 

Son olarak, böbrek hastalığı olan çocuk için çocuk nefrologlarının (çocuklarda böbrek hastalıkları uzmanı) düzenli takibi çok önemlidir. Çocuk nefroloğu ile çocuk üroloğunun ortak bir şekilde çalışmasında ve çocuğu birlikte takip etmelerinde fayda vardır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat