Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Blog içerikleri nasıl tescil ettirilebilir?

425
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Blog içerikleri nasıl tescil ettirilebilir?

Blog eserleri her zaman için fikir ve sanat eseri niteliği taşımayabilir. Bir blog eserinin fikir ve sanat eseri niteliği taşıması kanundan yer alan unsurların birarada bulunmasına tabidir. 


Blog, edebi eser niteliğinde, fikir ve sanat eseri olarak korunabilecek bir niteliğe sahip ise isteğe bağlı olarak ya telif hakları genel müdürlüğünde tescil söz konusu olabilir ya da herhangi bir şekilde 5070 sayılı elektronik imza ile korunan zaman damgası ile tescil edilebilir.

Web sitesinde, bloga ilişkin yazıları kime ait olduğu tam olarak tespit edilebiliyorsa, yani sitenin sahibinin adı ve soyadı belirliyse, o kişi hak sahibi olarak nitelendirilebilir.

İntihal, bir kişini izni olmaksızın eserinden yararlanılması, faydalanılması anlamına gelen kullanım bloglarda da söz konusu olabilir. 

Eser niteliğine sahip olan bir bloga sahipseniz, blogun içinden başka birinin yararlandığını, faydalandığını; intihal olduğunu düşünüyorsanız burada mali ve manevi hakların kullanılması için işlemler yapılabilir. Bu işlemlerin içine tazminat hukukuna ilişkin hakların kullanılması girer.

Mali ve manevi hakların kullanılabilmesi için blog içeriğinin bir edebi ya da fikir sanat eseri niteliği taşıması gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat