Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Blastosist transferi avantajları ve dezavantajları nelerdir?

18,447
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Blastosist transferi avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Bugün yoğunlukla blastosist transferi istenmektedir hastalar tarafında. "Embriyolarımızı 5. güne kadar bekletelim, transferin 5. gün olması gebelik şansını artırıyor" gibi yorumlar son zamanda artmış durumda. Hesap olarak bakılırsa, blastosist ile gebe kalma şansı 3. gün yapılan embriyo transferine göre daha yüksektir. Ancak blastosist'e gitmek demek, laboratuvarda yumurtalarla spermleri birleştirdikten sonra sizin bir sürü embriyonuz vardır ve o bir sürü embriyoyu dışarıda bekletirsiniz. Zayıf embriyolar laboratuvar şartlarında kısa sürede ölürken, aynı zor laboratuvar şartlarına dayanabilen güçlü ve sağlıklı embriyolar blastosist aşamasına gelir. Dolayısıyla blastosist'e giderken bir kayıp söz konusudur. Örnek vermek gerekirse, elimizde 15 adet embriyo varsa, 15'inden 2 tane, 3 tane, bazen 4 tane güzel blastosist'in oluştuğunu görürüz. Kalan embriyolar kaybedilir. "Kalan embriyolar acaba anne karnına konulduğu zaman gebelik getirmeyecek miydi" sorusu ile karşı karşıya kalırız. Ancak böyle bir şeyi kesin olarak söyleyebilmek çok mümkün değildir. 

Tabii ki zor şartlara dayanan embriyoları rahme koyarsanız, gebelik şansı daha fazla olacaktır. Ancak blastosist'e giderken de bir sürü embriyonun gelişimi laboratuvar ortamında duracaktır. O halde bu bir politikadır. Blastosist'e ne zaman gidildiğinin önemi vardır. Blastosist, özellikle tek embriyo transferi isteyen kişilere uygulanır. Örneğin, kadın çalışan bir kadınsa, mutlaka tek embriyo transferi istiyorsa, blastosist'e gidilebilir. Yani "1 tane embriyomuz olsun ama güzel olsun. Koyulduğu zaman hem hamilelik şansı fazla olsun hem de ikiz olmasın" denebilir. Ancak bunun dışındaki tüp bebek tedavilerinde, özellikle yumurtaları az olanlarda blastosist'e giderken tüm embriyoları kaybetme riski de olduğundan daha çok 3. gün transferi tercih edilir. Hele ki tedavi edilen hastaların sadece 1 ya da 2 embriyosunun olduğunu düşünürsek, onlarda seçilecek bir embriyo sayısı mevcut olmadığından bazen transferi 2. günde de yapmak gerekebilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat