Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Biyotin yetersizliği nedir?

4,273
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Biyotin yetersizliği nedir?

Biyotin eksikliği çok nadir görünse de, hamile ve sigara içen kişilerin yaşama olasılığı yüksektir. Eksikliğinin en önemli belirtilerinden biri ise yorgunluk ve iştahsızlıktır. Saç dökülmesi ve erken beyazlaşan saçlar, biotin eksikliğinin bir belirtisidir. Gözde kızarıklık, ciltte kuruluk, pullanma, kas ağrıları, işitmede azalma, saçın yağlanması ve kaşınması, tırnak kırılması, kolesterol yükselmesi, mide bulantısı gibi reaksiyonlara sebebiyet vermektedir ve psikolojik olarak da kişiyi etkilemektedir. 

Özellikle depresyona yol açabilmektedir. Biyotin günlük hayatta tüketebileceğimiz birçok yiyecekte bulunabilmektedir. Yumurtanın sarısı, süt, fındık, ceviz, somon gibi birçok balıkta, karaciğer, fıstık, pirinç, soya unu, soya fasulyesi, bira mayası ve tahıllarda bulunmaktadır. Biotin eksikliğine bağlı rahatsızlıklar seyrek olarak fark edilen bir durumdur ve genellikle önemsenmez. Saç kırılması çatallama, tırnakta yumuşama farkeden kişi bunu kozmetik olarak çözmeye çalışır. Birçok kozmetikte biotin kullanıldığı için sorun düzelir. 

Mesela saçlarında kırılma olan kişi aslında biotin eksikliğinden kaynaklanan bu durumu önemsenmediği için sorunu temelden çözemez ve yıllarca devam eder. Biotin eksikliğinde ortaya çıkan klinik sorunlar genel olarak eksik alınması veya emilimini azaltan fazla çiğ yumurta yiyen kişilerde görülür. Saç dökülmesi biotinin eksilmesine bağlı kalite kaybından kaynaklanır ve eksiklik erken dönemde tamamlanırsa dökülen saçlar geri çıkar. Saçın parlaklığını kaybetmesi; saçın dış yüzeyinin pürüsüzlüğünün kaybolmasından kaynaklanır, biotin alındığında ayla içinde düzelir. 

Saçlarda kırılma; biotin eksikliğinden kaynaklanan kalite kaybı saç tellerinin fön, tarak, güneşin zararlı ışınları, kuaförlük uygulamalarından kaynaklanan travmalara dayanma gücü azalır ve saçlarda kırılma olur. Saçlarda çatallanma; kalite kaybından dolayı saçın en uç kısmında çatallanma olur. Saçlada sönüklük ve şekil verememe; saç tellerinin incelmesinden kaynaklanır. Saçlarda uzamama, saçlarda erken beyazlama olur.

Biyotin eksikliğinden kaynaklanan başlıca tırnak sorunları:
- Tırnaklarda düzgünlüğün bozulması
- Tırnaklarda kat kat ayrılma
- Tırnaklarda kırılma
- Tırnaklarda deformasyon ve şekil değişiklikleri
- Tırnaklarda yumuşama ve daha az dayanma
- Tırnaklarda uzamama

Bunlara ek olarak biotin eksikliğinde iştahsızlık, halsizlik, kalp sorunları, zayıflık, depresyon, nöropati, kolestrol artışı, kaş dökülmesi, kirpik dökülmesi, kansızlık ve deride pullanma, solgunluk, iştahsızlık, kas ağrıları, kolayca kopan, kırılan saçlar, kel

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat