Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Biyotin ne işe yarar?

14,386
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Biyotin ne işe yarar?

1940'lı yılların başlarında keşfedilen biotin şeker ve yağın metabolize edilmesinde kullanılır. Şekerin metabolize edilmesi sırasında kullanılan biotin kimyasal enerjiyi açığa çıkarır. Biyotin eksikliğinde, şekerin vücut tarafından doğru kullanılamamasından ileri gelen enerji azlığı nedeniyle kas ağrıları, güçsüzlük, kramplar görülebilir.

Biotin eksikliğinde görülen bir diğer belirti ise çeşitli cilt problemleridir. Bunun nedeni ise biotinin vücutta yağın işlenmesi sırasında kullanılan enzimlerin üretimi için gerekli olmasıdır. Bu enzimler yeterince üretilmediğinde, yağ asitleri sentezlenemez ve diğer hücreler gibi cilt hücreleri de yenilenemez. Sonuç olarak ciltte beyaz yamalar, aşırı kuru bölgeler oluşabilir ve cilt genel olarak solgun görünebilir.

Glikoz ve yağın enerjiye çevrilmesinde önemli bir rolü bulunan biotin eksikliğinde, bu enerjiye fazlasıyla ihtiyaç duyan merkezi sinir sisteminin fonksiyonları olumsuz etkilenebilir. Nöbetler, kas koordinasyonu eksikliği  ve kas tonusu eksikliği gibi sinir sistemi ile bağlantılı pek çok rahatsızlık biotin eksikliği nedeniyle oluşabilmektedir.

Biotin aynı zamanda gebelik döneminde, saç dökülmesi ve zayıf tırnakların tedavisinde, bebeklerde deri döküntüsünde, hızlı kilo kaybı ve yetersiz beslenme tedavisinde, diyabete bağlı sinirsel ağrılar için ve hafif dereceli depresyon tedavisinde kullanılan vitaminler arasında yer almaktadır. Gebelikte biyotin eksikliği olursa, doğan çocuklarda anormallikler veya sakatlıklar olabilir. Bu nedenle gebe kadınlar folik asitle birlikte (400 mikrogram/gün) en azından günlük 30 mikrogram biotin de almalıdırlar. Diyabet hastalığı olan bireylerde kan şekeri iyi kullanılamadığında biyotin eksikliği de olmaktadır. 

Biotin alan şeker hastalarında kan şekerinde düşme olmaktadır. Bu konuda çalışmalar az olsa da biotin vitaminin şeker hastalarına verilmesi faydalıdır. Kırılması olan tırnaklarda biotin verilnmesi sonrası tırnaklarda kalınlaşma ve kırılmada azlık görülmüştür. Biotin eksikliğinde saç dökülmesi görülürse de biotinle yapılmış bu konuda bilimsel çalışma yoktur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat