Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Biyonik göz nedir?

4,540
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Biyonik göz nedir?

Biyonik göz, halk arasında retinaya çip takılması şeklinde de bilinebilir. Bizim kastettiğimiz retinaya implant takılması, retina protez sistemleri dediğimiz gözün çok az gören tavuk karası hastalığına bağlı olarak ışık seviyesi ya da el hareketi seviyesinde görmeleri olan hastalara uyguladığımız bir ameliyat tekniğidir. 

Biyonik göz iki parçadan oluşur. Birinci parça gözün etrafında olan birtakım elektronik anten, elektronik bölümlerdir. Bir de gözün içinde retinanın üzerinde, retina denilen turuncu tabakanın sinir hücrelerinden oluşan ve ışığı algılayan hücrelerin özellikle de merkezindeki sarı nokta üzerine yerleştirdiğimiz bir elektrottan oluşur. 

Sistemin amacı, bu hücrelerdeki aşırı hasara bağlı görme kaybı olan hastalarda kamera vasıtasıyla görüntüyü kaydedip bunu elektronik sistemlerle ışık algısına dönüştürmektir. Biyonik göz, retina üzerindeki o implanttan görme sinirini, oradan da beyindeki görme merkezine ulaşmasını sağlayarak hastaya görmesini kısmen dolaşacak kadar görmeyi kazandıran bir sistemdir. 

Biyonik göz (retina implantı) olarak retinanın üzerine yerleştirdiğimiz epiretinal implantlar mevcuttur. Bazı gruplar da retinanın altına yerleştirilerek çalışan implantlar üzerine hâlâ çalışmaktadırlar. 2 sistem de mevcuttur. Özellikle retinada sarı noktanın üzerine yerleştirdiğimiz implantlar hem Amerika'da hem de Avrupa'da uygulamaya şu anda onay almış durumdadır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat