Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Birden fazla kişiye ait eserlerin tescili nasıl yapılır?

242
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Birden fazla kişiye ait eserlerin tescili nasıl yapılır?

Birden fazla kişinin biraraya getirdiği eserler, birbirinden ayrılabilecek nitelikteyse herbiri o kısmın hak sahibi olur. Örnek vermek gerekirse, bir müzik parçasının bestecisi farklı, söz yazarı farklı olabilir, güftesi başka biri tarafından yapılabilir. Bu durumda herkes ayrı hak sahibidir.


Birden fazla kişinin iştiraki ile oluşturulan eser ayrılmaz bir bütün teşkil ediyorsa, eser sahipleri de o eserin birliğini oluşturur. Burada bir adi şirket hükmü söz konusu olur ve o adi şirketin hükümleri uygulanır. Eser sahiplerinden biri, eserin kullanılmasını engellemek isterse bu taktirde mahkemeden izin alınarak eserin kullanılması söz konusu olabilir. 

Eser sahipleri ve onların mirasçıları, haklarını yazılı sözleşmeler ile başkalarına devredebilir ancak "mali hakların devri" adı verilen bu sözleşmenin mutlaka yazılı olması gerekir. Haklar hiçbir şekilde sözlü olarak devredilemez. 

Mali hakların devri sözleşmesinde, mali hakların ayrıntılı bir şekilde sözleşmede yer alması gerekir. Bu, hangi hakkın devrinin yapıldığını ayrıntılı bir şekilde açıklanması anlamına gelir. Haklar; işleme hakkı, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, temsil etme hakkı devrediliyorsa bu hakların ayrı ayrı gösterilmesi ve yazılması gereklidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat