Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bir insan kendi fitre, fidye ve zekatını kimlere verebilir?

5,337
kez izlendi
Puan: 1.33 / 5
Detaylı Açıklama

Bir insan kendi fitre, fidye ve zekatını kimlere verebilir?

Bir Müslüman fidye, fitre ve zekatını anne ve babasına veremez. Keza, annesinin annesi ve babasının babasına da takdim edemez. Bu hiyerarşi hem yukarı hem de aşağıya doğru aynıdır. Bir kişi zekat, fitre ve fidyesini kendi oğluna, kızına ve çocuklarının çocuklarına, yani torunlarına veremez. Din dilinde buna usül ve füruğ denir.

Yani, zekat, fitre ve varsa şayet fidyenizi kendi annenize, babanıza, ninenize, dedenize; çocuklarınıza ve torunlarınıza veremezsiniz. Burada çocuklarınız ve torunlarınızın fakir yahut okuyor olması da bağlayıcı değildir.

Ramazan ayındaki yardım kampanyalarına iştirak etmek iyidir ancak... Örnek vermek gerekirse, İstanbul'un en fazla yüzde 10'u, 20'si yerlidir. Diğerleri tıpkı bizim gibi sonradan gelmedir. İstanbul'da yaşayan her kişinin fitresini, fidyesini, zekatını kendi memleketine gönderdiğinizi düşünürsek, İstanbul'daki fakirlere fitre, zekat, fidye verecek insan kalmaz.

Hasta yaşlı veya farklı bir nedenle memleketimizdeki amcamıza, akrabamıza yardım etmek güzel olsa da, yarısını oraya gönderiyorsak, yarısı da burada kalmalıdır. Aynı şekilde yabancı ancak komşu memleketlerdeki sıkıntılarda açılan yardım kampanyalarında da vereceğimiz miktarın yarısını oraya gönderiyorsak, diğer yarısını çevremizdeki fakirlerle paylaşmamız gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat