Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Binaların temellerinde su yalıtımı nasıl yapılır?

20,409
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Binaların temellerinde su yalıtımı nasıl yapılır?

Yapılarda hayati önem taşıyan su yalıtım uygulamalarının başında temeller gelmektedir. Türkiye'deki binaların büyük kısmında su yalıtımı bulunmaz. Ancak binaların temellerinde su yalıtımının yapılmasının amacı yapıların temellerde bulunan taşıyıcı elemanların sudan korunmasıdır. Çünkü yeraltı suları ve zeminde biriken yağmur suları, temelde bulunan taşıyıcı elemanlar için hayati tehlike arz eder. Betonarme yapı elemanında bulunan beton ve çelik suyla temas ettiğinde korozyon oluşur. 

Korozyon basitçe çeliğin paslanması demektir. Paslanan çelik, mukavemetini yitirir. Su ya da nemin sonucunda hacmi artar ve içinde bulunduğu betona zarar verir. Sonuçta temelde bulunan taşıyıcı elemanlar gücünü kaybeder ve yapı depreme karşı korunaksız hale dönüşür. Korozyonu önlemenin tek yolu temellerde doğru su yalıtım uygulamaları yapmaktır. 

Su yaltımı yapılmadan önce betonarme temel yüzeyin üzeri öncelikle temizlenmeli, pürüzsüz bir hale getirilmelidir. Su yalıtımı için bitümlü membranların kullanılması durumunda taban betonu üzerine soğuk uygulamalı astar emülsiyonu sürülür. Bu astarın amacı yapılacak olan bitümlü membranın betonarme yüzey ile tamamıyle birleşmesini sağlamaktır. Astar katının tamamen kurumasının ardından iki kat bitümlü membran enlemesine 10 santimetre, boylamasına ise 15 santimetre bini yapılarak şalümo yardımıyla ısıtılarak yapıştırılır. Yalıtımlı taban betonu üzerine binanın perde duvarlarının inşa edilmesinin ardından düşey yüzeylerde yine aynı uygulama gerçekleştirilir. Perdedeki su yalıtımı uygulaması bittikten sonra ise toprak dolgu öncesi yalıtım koruyucu bir malzeme kullanılması gerekir. Bu amaçla genellikle polietilen drenaj membranları hem zemin sularının hızlı tahliyesi için hem de yalıtımı korumak için tercih edilirler. 

Bu uygulamalar sonucunda yapınızın temeli olası bir depreme karşı korunmuş olur. Unutmayalım ki deprem değil, korozyon öldürür.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat