Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bilek ağrısı nasıl geçer?

82,304
kez izlendi
Puan: 3.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bilek ağrısı nasıl geçer?

Bilek ağrısı tedavisi, bu ağrıya neyin neden olduğuyla yakından ilgilidir. Günlük yaşantıda bilek ağrısının en sık karşılaşılan nedeni travmatik durumlardır. Bileğin zorlanması, uzun süre kullanılması ya da çarpılması bilekte travmatik durumlara neden olabilir. Bu gibi durumlarda en önemli ilke el bileğinin istirahat ettirilmesidir. Bu istirahat sırasında kullanabileceğimiz basit araçlar vardır. Örneğin elastik bandajlar el bileğine sarıldığında elin hareketini kısıtlar ve bölgenin iyileşmesine katkıda bulunur. Bir ileri aşamada da el atellerinden fayadalanılabilir. El atelleri de bileğin hareket kabiliyetini kısıtlar ve iyileşmesine yardımcı olur.

Bu uygulamaların yanında doktorun tavsiye ettiği, bölgedeki hasarı giderecek bazı ilaçların kullanımı da iyileşmeyi hızlandıracaktır. El bileğine atel uygulandığında günde 2-3 kez atel çıkarılıp, bölgeye uygun kremler sürülebilir. Soğuk uygulaması ise özellikle travmatik durumlarda çok faydalıdır.

İlk 48 saatte soğuk uygulamasının çok büyük faydaları görülür. Ancak soğuk uygulamasında dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bu uygulama yapılacaksa, öncelikle bu amaçla hazırlanan jellerin kullanılması tavsiye edilir ve kesinlikle cilde direkt olarak temas ettirilmemesi gerekir.

Diğer önemli nokta ise soğuk uygulamasının 20 dakikadan uzun sürmemesidir. 20 dakika sonrasında ikinci soğuk uygulaması için en az 4 saat beklenmelidir.

Travmadan sonra 48 saat geçmiş ve soğuk uygulaması yapılmamışsa, bundan sonra yapılacak soğuk uygulamanın bir faydası olmayacaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat